Adat kleding (27 sept. 2019)


Pakaian Adat Bodo

Adat-kledij uit Sulawesi

Indonesie telt vele honderden volkeren, elk met hun eigen cultuur en tradities.
De adat-kleding is een belangrijk onderdeel van de cultuur van een volk.
Adat kledij wordt gedragen bij feestelijke gebeurtenissen zoals een huwelijk.
Ik trof laatst een aantal foto’s aan van president Jokowi in verschillende adat-kledij.
Het is gebruik, dat wanneer de president een lokale cultuur bezoekt, hij dan ook de kleding van die cultuur draagt.
NB: De president in Adat-kledij: klik hier

Er valt over de adat-kledij erg veel te vertellen.
Zo is het patroon van de batik sarongen aan de hoven van Yogyakarta en Surakarta aan strikte regels gebonden. Sommige patronen zijn alleen voorbehouden aan de sultans. Het verven van echte batik stoffen gebeurt met de hand en is tijdrovend.
De hoofdbedekking bij veel culturen kan veel zeggen over bv. sociale status, gehuwd zijn etc.
Bijna steeds draagt men een kris; het maken van een traditionale kris is een wetenschap op zich; in een apart hoofdstuk zal hier aandacht aan worden besteed.
Bij evenementen, waarbij een koning aanwezig is, wordt volop de adat-kledij gedragen; men is hier trots op.
Bij een huwelijk wordt vaak groots uitgepakt wat betreft de adat kledij; de speciale huwelijkskledij kan worden gehuurd, en er zijn speciale tukangen (“perias manten”) om de gezichten van het bruidspaar (vooral de bruid) traditioneel op te maken.
Er is geen sprake van, dat in deze mondiale wereld de tradities en de culturen in Indonesie aan het wegkwijnen zijn; in tegendeel, vooral de vorsten dragen bij aan het instand houden van de lokale tradities.
* Zie voor de president in Adat kledij, klik hier

Het traditioneel opmaken van een bruid door een “perias manten”

Afbeeldingsresultaat voor perias manten


 

Categorieën: Landelijk en politiek | Tags: , , | Een reactie plaatsen

Berichtnavigatie

Geef een reactie

Vul je gegevens in of klik op een icoon om in te loggen.

WordPress.com logo

Je reageert onder je WordPress.com account. Log uit /  Bijwerken )

Twitter-afbeelding

Je reageert onder je Twitter account. Log uit /  Bijwerken )

Facebook foto

Je reageert onder je Facebook account. Log uit /  Bijwerken )

Verbinden met %s

Blog op WordPress.com.

%d bloggers liken dit: