Dief gepakt (01 july 2014)


Gisterenavond, rond 23.30 uur, ik lag al in bed, hoorde ik voor mijn huis opgewonden stemmen.
Ik ging naar buiten, en zag ongeveer 40 mannen uit de buurt opgewonden praten, sommigen hadden stokken bij zich.
Wat was er aan de hand ? Er was een jongeman opgepakt, die zich verscholen had in het leegstaande huis tegenover mijn huis. Een mogelijke dief; immers, wat doet hij zo laat nog in de desa, hij had geen ID-kaart bij zich, hij kwam niet uit het dorp, maar uit Puger en waarom wilde hij zich verstoppen.
De jongeman zat in een zeer stevige houdgreep, de armen op zijn rug gebonden. Hij werd ondervraagd door een buurtbewoner, en was het antwoord onbevredigend, dan kreeg hij een klap in zijn gezicht. Ondertussen werd door buurtbewoners met zaklantaarns de omgeving afgezocht, naar eventuele bewijsmiddelen, en naar een mededader.
De buurtbewoners waren erg kwaad, diefstal is hier een ernstige aangelegenheid.
Na ongeveer 20 minuten lang de jongeman ondervraagd te hebben, werd hij achterop een brommer naar het “gemeentehuis” gebracht, waar proces-verbaal zou worden opgemaakt.
Vervolgens kwam achterop een brommer een agent (met geweer op de rug) ter plekke poolshoogte nemen, hij wilde de plek zien, waar de jongeman was opgepakt. Na 5 minuten vertrok hij naar het gemeentehuis.
De zoektocht door de buurtbewoners leverde niets op, en langzamerhand werd het weer rustig op straat.

De volgende dag heb ik de zaak eens op een rij gezet.
– Na rond 23.00 uur wordt men geacht niet meer op straat te komen. Heeft iemand bezoek, dat om bv. 23,30 of later wil vertrekken, dan dient men het wijkhoofd (“Pa RW”) in te lichten, dan is er geen probleem.
– Men dient altijd een ID-kaart bij zich te hebben.
– Er was geen bewijs gevonden, dat de jongeman iets had gestolen, dus na proces-verbaal zal hij worden vrijgelaten.
– De politie wordt doorgaans pas in een laat stadium ingeschakeld. Het oppakken gebeurt door de buurtbewoners evenals de ondervraging. Pas als de verdachte op het gemeentehuis is, wordt de politie ingeschakeld.
– Omdat er geen bewijs van diefstal was gevonden, kwam de jongeman er nog goed vanaf, alleen wat klappen.
Een week geleden zijn in Semboro twee jongens doodgeslagen, die een brommer hadden gestolen.

In Nederland is diefstal ook een ernstig vergrijp, maar de financiele consequenties worden doorgaans door een verzekering wel vergoed.
Hier heeft niemand een verzekering, dus als er bv. een brommer wordt gestolen, is dat een financiele ramp voor de betrokkene, die hem nog lang achtervolgt. Daarom is de woede van de burgers zo groot; het doodslaan van dieven gebeurt vaak. En dit gebeurt in heel Zuid Oost Azie.


 

Categorieën: Dorpsleven, cultuur en Adat | Tags: , , , | Een reactie plaatsen

Berichtnavigatie

Geef een reactie

Vul je gegevens in of klik op een icoon om in te loggen.

WordPress.com logo

Je reageert onder je WordPress.com account. Log uit /  Bijwerken )

Twitter-afbeelding

Je reageert onder je Twitter account. Log uit /  Bijwerken )

Facebook foto

Je reageert onder je Facebook account. Log uit /  Bijwerken )

Verbinden met %s

Blog op WordPress.com.

%d bloggers liken dit: