Vanmiddag is centraal Sulawesi getroffen door een zware aardbeving met de kracht van 7,7 op de schaal van Richter.



Tempels op Bali zijn doorgaans vrij toegankelijk voor toeristen. Toeristen, die tempels bezoeken op Bali moeten zich voortaan gepaster kleden en netter gedragen (noot: balinesen betreden alleen een tempel in traditionele adat-kleding !). De Indonesische autoriteiten hebben daarvoor gewaarschuwd nadat ze toeristen steeds onbeschofter zagen worden.
Veel toeristen tonen maar weinig respect voor de tempels, die zo belangrijk zijn voor de culturele identiteit van het eiland, zegt een lokale functionaris tegen de Britse krant The Guardian. Ze zijn schaars gekleed, klauteren over eeuwenoude gebouwen, of komen op plekken die eigenlijk verboden zijn.
Onlangs nog had een Deense toerist plaatsgenomen op een troon in een bekende tempel op het eiland. Veel Indonesiërs beschouwen dat als godslastering.
Toeristen kunnen de tempels nu nog op eigen houtje bezoeken. De autoriteiten willen bekijken of dat systeem nog wel houdbaar is, of dat er voortaan gidsen mee moeten.
Het bezoeken van een moskee is slechts beperkt mogelijk. Redenen om een moskee te bezoeken, kunnen zijn de ouderdom van de moskee, de bijzondere architectuur, of de geschiedinis van de moskee.
Betreedt nimmer, tenzij U moslim bent, op eigen houtje een moskee. Er zijn altijd mensen bij de moskee, met wie U kunt overleggen of U de moskee kunt bezichtigen. Wilt U een moskee bezoeken, dan is een absolute voorwaarde, dat U zich decent kleedt. Mannen: geen korte broek of onderhemd, vrouwen: geen blote schouders of decolletee, wel lange broek of jurk tot onder de knieen, en doorgaans een hoofddoek.
Het centrum van de moskee is de grote gebedsruimte in het midden; daar mogen alleen moslims komen, dat is de plek, waar zij bidden en daar hebben toeristen niets te zoeken. Bij niet-respectvol gedrag bij een moskee, wordt ingegrepen !
Noot van mij: Het is inderdaad stuitend, om te zien hoe mannen in korte broek en onderhemd, en vrouwen half bloot, zich bewegen in de voor de balinesen zo heilige tempels. Ook nederlanders doen hier van harte aan mee. Onder het motto: “ik moet mijzelf kunnen zijn, wat anderen ervan vinden, daar heb ik sch#t aan.” Waar nederlanders de mond vol hebben van mensenrechten, gelijke rechten en wat dies meer zij, dit verdwijnt in het buitenland als sneeuw voor de zon. Dit maakt plaats voor arrogantie en totale afwezigheid van respect voor andere culturen.
Het wordt hoog tijd, dat de balinese autoriteiten zeer hard tegen dit soort wangedrag gaan optreden. Is een balinese tempel eenmaal door wangedrag verontheiligd, dan zijn dure “reinigingsceremonien” nodig om de tempel weer rein te maken. Zo een reinigingsceremonie kan wel 2000-3000 euro bedragen. Een boete van het tienvoudige hiervan is volstrekt op zijn plaats alsmede een ontzegging van de toegang tot Bali voor vele jaren.
Indertijd is een stel uit Europa betrapt op het hebben van sex in een tempel. Het stel is gepakt door de balinesen. Na overleg tussen politie en de dorpsbewoners is besloten om het stel de rekening voor de reinigingsceremonien te laten betalen; het ging om plm 3000 euro, te voldoen alvorens Bali te verlaten.


Gisterennamiddag ben ik weer teruggekeerd in de desa na een verblijf van 11 dagen in Yogyakarta. Ik zal hier verder geen verslag doen van Yogyakarta, er is veel informatie over.
Wel wil ik verslag doen van de route en de tolwegen, die ik heb gereden.
Ik heb al verslag gedaan van de vele infrastructurele projecten op Java, waarvan de belangrijkste is de tolweg Jakarta-Bandung-Surabaya-Banyuwangi (= havenplaats naar Bali). Grote delen van deze tolweg zijn inmiddels gereed en in gebruik. Rond 2020 moet deze hele tolweg klaar zijn. Echter er wordt ook gewerkt aan vele aftakkingen, zodat tzt bijna alle grote plaatsen op Java via een tolweg bereikbaar zijn.
Mijn route was (heen en terugreis): Mijn desa – Probolinggo – Pasuruan – Surabaya (overnachting) – Jombang – Ngawi – Solo – Yogyakarta.
De tolweg Pasuruan – Surabaya is in beide richtingen in gebruik; een prachtig stuk 4-baans weg, naar welhaast europese maatstaven.
Van Surabaya naar Yogyakarta waren 2 lange stukken tolweg in gebruik. Surabaya – Jombang – onderbreking – Ngawi – verder met de oude 2-baans weg naar Solo. Zeer goede 4-baansweg. Er wordt gewerkt aan “rest-area’s”.
Op de terugweg was slechts het stuk Jombang – Surabaya in gebruik. Grote stukken tolweg zijn al klaar, maar nog niet in gebruik. Uiteindelijk zal het mogelijk zijn om van Surabaya geheel over tolwegen naar Solo te rijden.
Bij ondermeer Surabaya en Sidoarjo worden grote projecten, zoals afritten, fly-overs en bruggen gebouwd.
De regering is bezig met de voorbereidingen voor de aanleg van een tolweg Solo – Yogyakarta.
Ik heb dus nog wel de nodige kilometers moeten rijden over de bestaande 2-baans wegen; een verschrikking: veel verkeer en file’s, het schiet niet op; gemiddelde snelheid 30- (soms) 50 km/uur.
Maar het is bepaald indrukwekkend hoe er gewerkt wordt aan de tolwegen.
Voor het gebruik van tolwegen moet betaald worden. Dit kan niet meer “cash / contant”. Er moet een E-money-kaart gekocht worden, waarop voldoende saldo moet zijn. Deze kaart is de te koop bij onder meer de Indomaret, Alfamaret en de banken. Saldo aanvullen kan ook bij de Indomaret en de Alfamaret.
De video hieronder heb ik gemaakt vanuit de rijdende auto.
Van 12 september tot 23 september 2018 ben ik op vakantie in Yogyakarta. In die periode zal ik waarschijnlijk geen berichten plaatsen.
Na 23 september zal ik weer uit de desa berichten.
Een klassieke dans in de Keraton van Yogyakarta

In Balung, een stadje op plm 8 km van mijn desa, is er “Dira Pusat Pertokoan”, winkelcentrum Dira.
Het heeft een grote supermarkt, kledingzaak en een aantal kleine winkels. Verder is er een groot restaurant, waar gegeten en gedronken kan worden.
Sinds een aantal weken is er een cafe, waar op de zaterdagavonden live-muziek is. Afgelopen zaterdagavond was ik daar, en een dame trad op als zangeres, zeer professioneel. Zie de video hieronder.
Het is steeds druk in het winkelcentrum, maar bule’s (blanken) zijn er nog niet geweest; het is bij uitstek een winkelcentrum voor de lokale mensen. Ik ga regelmatig op de brommer naar Dira voor een hapje of een drankje. Aanvankelijk grote verbazing, dat er een blanke rondliep, inmiddels is men aan mij gewend.

————————————-
Video
Vandaag vond plaats in mijn regio de jaarlijkse wandeltocht Tanggul – Jember, ongeveer 40 km.
De afgelopen jaren was het een mega-gebeurtenis, waar duizenden mensen aan deelnamen. Dit jaar was het een stuk rustiger, waarom weet ik niet. Toch namen ook nu weer duizenden deel aan de wandeltocht. Een vrolijke tocht, met vooral veel jongemannen.
De sfeer bij dit soort gebeurtenissen vind ik altijd heel bijzonder. Vrolijke mensen, overal is van alles te koop, bij elk huis is een plek gemaakt om drinken, snacks en kroepoek te verkopen. Veel toeschouwers, maar geen buitenlandse toeristen; de afwezigheid van deze toeristen maakt, dat het een authentieke gebeurtenis is van en door de javanen.
Video’s onderaan


———————————
Video
Verloop stroomuitval
* Gisteren stroomuitval gedurende 10 uur op Bali en bijna heel Oost Java.
* Vandaag 6 september 2018:
– 09.00 uur: stroom uitgevallen.
Komt waarschijnlijk ivm reparatie- werkzaamheden. Ik heb gelukkig mijn telefoon en lamp kunnen opladen de afgelopen nacht.
Wat ik met het eten uit de vrieskast moet doen, weet ik nog niet. Als de stroomuitval na gisteren (9.5 uur) vandaag weer zolang gaat duren, zal ik het eten moeten weggooien. Erg jammer.
– Om 13.00 uur weer stroom.
– Om 18.00 uur wederom geen stroom.
Ik ga morgen toch maar een generator kopen. Een generator voor 1 woning kost ruim 100 euro. Het regenseizoen komt eraan en dan is er vaak stroomstoring; bovengrondse kabels, die breken door bv. vallende takken tengevolge van de regen. Die storingen duren gemiddeld 3-5 uur.
– Om 22.00 uur weer stroom
Er wordt gezegd, dat nog enkele dagen stroomstoringen zijn te verwachten.

Inmiddels is er sinds 13.00 uur lokale tijd geen stroom op Bali en Oost Java, incl. Surabaya. Het is nu 21.00 uur lokale tijd en overal is het aardedonker. Alleen grotere winkels hebben een aggregaat en een enkel “rijk huis” ook. Het is nu gewoon de tijd uitzitten; geen internet, tv en radio, geen ac, niet baden (kraan werkt op elektrische pomp). Onduidelijk is of er vandaag nog stroom komt. Misschien de juiste tijd voor meditatie ?
De oorzaak van de storing is mij nog niet bekend. In elk geval geen natuurgeweld.
Update 22.00 uur lok. tijd: er wordt gezegd, dat de stroomstoring ook morgen zal aanhouden. Ik moet morgenochtend eerst maar een oplossing vinden voor het opladen van mijn telefoon. Anders ben ik geheel van de wereld afgesloten.
Ik denk, dat ik de inhoud van de vrieskast (vlees, kip, vis) morgen wel weg kan gooien.
Update 22.30 uur lok. tijd: Tot zeer grote verrassing voor iedereen is er weer stroom !!! Dus 9,5 uur geen stroom vandaag.
In het verleden zijn er meermalen problemen geweest met de elektriciteit. Bali betrekt zijn stroom uit Java. Maar de enorme stijging van het toerisme op Bali betekent ook veel meer behoefte aan stroom. Ik heb begrepen, dat hier de oorzaak van de problemen ligt. Bali zou zijn eigen stroom moeten kunnen leveren, en niet meer afhankelijk moeten zijn van Java.
Vandaag het jaarlijkse Fashion Karnaval in mijn desa, altijd een groots gebeuren. Dit Fashion Karnaval heeft niets te maken met het rooms-katholieke Carnaval in Europa. Hier is het een Fashion Karnaval zonder religieuze betekenis.
Een lange stoet trok langs mijn huis vanaf 13 uur in de middag tot 16.30 uur. Uiteraard weer vele verkopers van allerlei snacks, ballonnen, vogeltjes, maiskolven, aardbeien en veel meer. De belangstelling was zoals gebruikelijk zeer groot. Het was een vrolijke en bijtijden uitbundige gebeurtenis.
In veel desa’s vindt het Karnaval plaats. Het is authentiek javaans, toeristen, althans in mijn regio, zijn niet te vinden.
















Het Karnaval vorig jaar
Morgen, zondag 2 september, is er het jaarlijkse Karnaval in mijn desa, altijd een grootse gebeurtenis. De lange stoet zal vanaf ongeveer 13.30 uur langs mijn huis trekken, hoewel de weg, waaraan al enige weken wordt gewerkt, nog niet klaar is, maar wel te gebruiken.
Het weer is lichtelijk aan het veranderen. De middagtemperaturen stijgen nu naar 32/33 C; de avonden zijn nog aan de frisse kant met 25 C. Het koude seizoen loopt op zijn einde. In november begint het regenseizoen, maar in september kunnen de eerste buien al vallen.
De ochtenden en de eerste helft van de middag zijn vrijwel onbewolkt. Tweede helft van de middag raakt het bewolkt, en voor het eerst zijn de wolken wat donkerder. Regen wordt voorlopig niet verwacht. Eerst moet de temperatuur nog verder stijgen.
Dus het weer ziet er goed uit voor het Karnaval van morgen.