Maandelijks archief: april 2022

Volop Mudik (29 april 2022)

Station Senen Jakarta

Inmiddels is het “Mudik” in heel Indonesie volop aan de gang. Naar schatting 80 miljoen mensen zijn onderweg. Ik ken geen ander voorbeeld van zo een massale volksverhuizing dan in Indonesie.
De foto’s en video’s spreken voor zichzelf.

Zo worden grote afstanden afgelegd op de motor

———————–
Video’s


 

Categorieën: Islam / Religie | Een reactie plaatsen

Over een week Lebaran (op 2 mei 2022)

Voor 4-baans snelwegen geldt voor een paar dagen 1-richtingsverkeer

Maandag 2 mei aanstaande is het Idul Fitri, Lebaran, het Suikerfeest. Dus nog ruim een week vasten.
Het “Mudik” (naar huis gaan, dwz. naar de geboorte / familie desa) begint langzamerhand op gang te komen. Op TV wordt steeds meer aandacht geschonken aan alles, wat met Mudik te maken heeft, zoals speciale voorzieningen voor treinreizigers, reportages ter plekke waar Mudik-gangers worden geinterviewd, knelpunten voor auto-reizigers, hoe de motor veilig te gebruiken, stand van zaken wat betreft corona en meer. Maar ook recepten en voedsel-onderwerpen komen aan de orde.

Volgens het Ministerie van Verkeer zullen dit jaar met Mudik ongeveer 75 miljoen mensen onderweg zijn; de meesten op Java. De top-drukte wordt verwacht op 28, 29 en 30 april.
De meeste Mudik-gangers zijn onderweg met de auto. Treinen, schepen en vliegtuigen zullen allemaal volgeboekt zijn.

Vele grote steden en ondernemingen stellen bussen beschikbaar, waarmee gratis gereisd kan worden; het gaat om honderden, zo geen duizenden bussen over heel Java, die beschikbaar zijn.

Bij vele 4-baans snelwegen geldt gedurende de dagen voor Lebaran in beide richtingen 1-richtings-verkeer, om de stroom verkeer goed aan te kunnen.

Ook op de pasar in mijn desa is van alles aanwezig. De prijzen zijn nog aan de redelijke kant, maar in de loop van volgende week zullen die zeker gaan stijgen. Het is er nu al drukker dan gewoonlijk. Veel desa-bewoners verwachten familie en vrienden thuis. De eerste Mudik-gangers zijn al aangekomen in de desa.

Het wordt een bijzondere Lebaran dit jaar, omdat de afgelopen 2 jaar er vanwege corona geen Mudik en dus geen Lebaran was toegestaan; dus geen bezoek aan huis.

De foto’s zijn van de pasar in mijn desa van vandaag


 

Categorieën: Dorpsleven, cultuur en Adat, Islam / Religie | Tags: , , , | 1 reactie

Het weer – regenseizoen weer terug (19 april 2022)

Ondergelopen (verdronken) sawah’s; geen rijstoogst straks

Mijn laatste bericht over het weer was van 15 maart 2022.
Ik meldde toen, dat het regenseizoen, na een rustige periode, weer helemaal terug was. Veel regen, tropische stortbuien, vergezeld van soms zware onweersbuien.
Dit weer heeft ruim een week geduurd, daarna werd het rustiger en het leek erop, dat het regenseizoen aan het afnemen was.
Maar sinds een week is het regenseizoen weer helemaal terug. In de middag zware regenval met (zeer) forse onweersbuien. Voor de tweede helft van april is dit ongebruikelijk. Gewoonlijk neemt het regenseizoen af vanaf maart.
De ochtenden zijn helder, koel en droog. Tijdens de middagen dus erg veel regen en onweer en ’s avonds doorgaans droog.
Op veel sawah’s zijn de afgelopen week de nieuwe rijstplantjes geplant. Of de overvloedige regenval van de afgelopen week nadelig is voor de nieuwe rijstplantjes, is mij niet duidelijk. Mogelijk, dat het meevalt, als de afwatering van de sawah’s goed is. Is de afwatering niet goed, dan komen sawah’s onder water te staan en verdrinken de rijstplantjes.

Het was tot nog toe een fors regenseizoen. Het regenseizoen begon begin november 2021 met zware regenbuien en onweer, die meestal pas in de loop van december komen. Erg veel zeer forse regenval en zware onweersbuien. Het is nu 2e helft van april en we zijn nog niet van het regenseizoen af.


 

Categorieën: Dorpsleven, cultuur en Adat, Het weer, aardbevingen, vulkaanuitbarstingen en natuurgeweld | Tags: , | Een reactie plaatsen

Prijsstijgingen met het oog op het Suikerfeest (14 april 2022)

 

De pasar van mijn desa

Op de pasar in mijn desa zijn erg veel verschillende soorten groenten te koop; tevens is er volop kip te koop. Ook kruiden worden veel verkocht, zoals pepertjes, djahe, sereh, ui, knoflook, koenjit, ketoembar, gula java en meer.
De prijzen varieren per dag en zijn afhankelijk van aanbod en oogst. Zo varieert de prijs van kip tussen de rp 33.000 per kilo en rp 44.000. Ook de pepertjes (cili) kunnen erg in prijs verschillen.

Met Lebaran binnenkort (2 mei) zullen de prijzen op de pasar zoals elk jaar weer sterk gaan stijgen. Kip kan dan wel rp 50.000 – 55.000 per kilo kosten. De prijs van pepertjes kan ook sterk stijgen; maar zonder sambal geen eten. De prijs van eieren kan verdubbelen.

Inmiddels heeft de regering aangekondigd, dat de prijs van benzine zal stijgen. Deze prijsstijging heeft te maken met de ontwikkelingen op de wereldmarkt. Nog niet is duidelijk, wanneer deze verhoging ingaat.
Enige tijd geleden is de prijs van “minyak goreng” (frituur-olie) verdubbeld, van rp 12.000 per liter naar rp 24.000. Er is nog wel (op sommige dagen) gesubsidieerde minyak te krijgen (rp 13.000 per liter), maar daarvoor staan de mensen erg lang in de rij en op=op.
De prijsverhoging van frituur-olie heeft onder meer te maken met wanbeheer aan de top. Regelmatig zijn er op TV demonstraties te zien van boze vrouwen bij regeringskantoren. Ze worden te woord gestaan en er wordt uitleg gegeven, maar aan de prijzen verandert niets.

Traditie-getrouw worden met het oog op het Suikerfeest ook de huizen opgeknapt, en worden nieuwe kleren gekocht, om er patent bij te lopen tijdens het Suikerfeest. Ook dit brengt weer extra kosten met zich mee.

Al met al is Lebaran een dure aangelegenheid voor de desa-bewoners.

De pasar van mijn desa


 

Categorieën: Dorpsleven, cultuur en Adat, Islam / Religie | Tags: , | Een reactie plaatsen

Corona en de Ramadhan (8 april 2022)

Verleden tijd, wachten op de vaccinatie in mijn desa

Corona lijkt wel verdwenen uit mijn regio. Er worden nog wel mondmaskers gedragen, maar veel minder dan tijdens de piek-aantallen van een paar maanden geleden. Op de pasar is het weer druk.
Mondmaskers zijn nog steeds verplicht in onder meer ziekenhuizen, grote winkels, kantoren, wachtkamers; ook tijdens het reizen per vliegtuig, bus, trein en boot zijn mondmaskers verplicht.
Maar eigenlijk is het leven weer zoals vroeger. Corona is geen gespreksonderwerp meer.

Door de vastenmaand de Ramadhan is het erg rustig in mijn desa; het openbare leven is enigszins ingezakt. Vooral ’s avonds is het erg stil; wel zijn er tot laat in de avond de gebeden vanaf de moskeeen te horen.

De regering heeft toestemming gegeven voor het “Mudik” (naar de geboortedesa gaan om met familie het Suikerfeest-Lebaran te vieren). 2 Jaar was er geen feestelijk Suikerfeest vanwege corona; geen familie van ver, vrijwel geen vrienden op bezoek.
Dit jaar dus wel Mudik, en we zien er naar uit.
Over ongeveer 2 weken zal de “grote trek” beginnen: miljoenen mensen op Java onderweg naar hun geboorte-desa. Ik zal hier verslag van doen.

Vele huizen worden opgeknapt voor een feestelijk Lebaran. Mijn huis is aan de voorkant voorzien van een nieuwe gevel, en binnen zijn alle kamers geverfd.

Mijn huis, door de bomen heen gezien, nieuw in de verf

————————–

Aantal besmettingen corona april 2021 – april 2022

Het aantal besmettingen is nu zeer laag, ongeveer 2000 per dag op bijna 300 miljoenen inwoners.


 

Categorieën: CORONA, Dorpsleven, cultuur en Adat | Tags: , , , , | Een reactie plaatsen

Ramadhan begonnen (2 april 2022)

Ik wens iedereen een gezegende vastenmaand Ramadhan !

Vanavond (zaterdag 2 april) begint na het avondgebed rond 18.00 uur de vastenmaand de Ramadhan.
De afgelopen dagen zijn de graven van de voorouders bezocht; ze zijn schoongemaakt en voorzien van strooi-bloemen.

Het vasten is algemeen. Niet gevast wordt door oude mensen, zwangere vrouwen, zieken, reizenden en kinderen tot plm 11 jaar.
Het vasten wordt serieus genomen. De meeste warungen zijn gesloten en het is moeilijk om overdag aan een maaltijd te komen. In ziekenhuizen krijgen de patienten echter gewoon te eten.

Zij, die niet kunnen of willen vasten, kunnen de armsten financieel steunen.

Dit jaar is Mudik (Pulang Kampung) weer toegestaan door de regering. Mudik is de massale trek van burgers naar hun geboortedorp om daar gezamenlijk met familie het Suikerfeest te vieren. Vele miljoenen mensen zijn dan onderweg.
Met het oog op Lebaran (het Suikerfeest) worden vele huizen opgeknapt.
De afgelopen 2 jaar was er geen Mudik vanwege corona. Geen prettig Suikerfeest en een hard gelag voor de moslims.


 

Categorieën: Islam / Religie | Een reactie plaatsen

Blog op WordPress.com.